Ajo që më la nëna

Në një foto të zbehur të nënës sime, kujtesa ime e vetme e saj, ajo më mban në hip e saj ndërsa paraqesim përpara tortës sime të ditëlindjes sime. Unë jam duke e kthyer 2. Ajo është 34 vjeç, në një fustan të kuq me lule, duke vështruar kamerën, flokët e zi shkurtuar. Është e vështirë të thuash se sa e hollë apo e trashë është.

Si vajza e emigrantëve Filipine të lindur në Havai, unë u rrita me flokë të gjatë, të drejtë, aziatikë. Mendova se e kisha trashëguar atë nga nëna e babait tim. Ajo mbajti hers në një simite të ngushtë, por ajo cascaded në bel e saj, kur ajo le të zbulohej. Në shkollën e mesme, flokët e mija ishin aq të trasha sa nuk mund ta përshtatesha në një klip të madh banane. Kam mallkuar se sa kam pasur, një mallkim që dëshiroj të mund të marr përsëri. Në kolegj, u deshën më shumë se një orë dhe një palë gërshërë të hedhura për stilistin tim për të prerë flokët në diçka të menaxhueshme. Tani, unë jam në dhe jashtë një karrige në më pak se 20 minuta.

Në moshën 36 vjeç, unë jam një grua e balding.

Ndryshe nga baldness mashkull-model, baldness femra-model tenton të jetë më i përhapur. Në vend të një vendi të tullac në majë të kokës ose një humbje të plotë të flokëve, gratë përjetojnë një rrallim të përgjithshëm mbi kokën. Edhe pse rezultatet janë të ndryshme, emri është i njëjtë: alopecia androgjenetike. Rrjeti amerikan i humbjes së flokëve thotë se gratë përbëjnë deri në 40 përqind të sufferers me humbje të flokëve. Mendoj se shumica prej nesh nuk e pëlqejnë publikisht diskutimin se sa traumatizues është emocionalisht të humbasim këtë shenjë të bukurisë.

Unë isha 26 vjeç dhe studioja në Barcelonë kur pashë fillimisht fillesat e flokëve të mia në të gjithë dyshemenë e banesës me pllaka, duke mbledhur në qoshe dhe në dush. Pyesja veten nëse kjo ishte për shkak të nxehtësisë spanjolle apo dietës sime paella dhe me verë të kuqe.

Një mik i imi nga Ishujt Kanarie vërejti edhe derdhjen dhe ndau me mua një ilaç të ishullit: «Bli vajin e rozmarinjve dhe vendosje në kokën tënde».
Kjo filloi udhëtimin e gjatë për të shpëtuar flokët.

Unë kam parë internistë, endokrinologë dhe dermatologë, por panelet e plotë të gjakut nuk gjejnë asgjë të keqe me tiroidin, hormonet apo numërimin e hekurit.

Gjatë viteve, unë kam provuar 2% minoxidil për gratë, 5 për qind për meshkujt, të përshkruara zgjidhje aktuale, multivitamina të tregtuara posaçërisht për humbjen e flokëve dhe trajtimet ayurvedike. Unë kam provuar edhe ilaçe me efekte anësore të rritjes së flokëve dhe një krehër me lazer që mendoja se do të më verbohej nëse e vura rastësisht në sy. Partneri im, Mark, ndonjëherë më jep masazhet e kokës, të cilat ndihen mirë, por nuk bëjnë shumë për rritjen.Tani, një dekadë pas fillimit të derdhjeve, është e vështirë të humbasësh pjesën time të gjerë anësore, pullave të mprehta pranë tempujve të mi, ose kokës sime me shkëlqim nën ndonjë dritë të ndritshme. Me kauzën ende një mister, unë jam lënë pyesin nëse kjo është e trashëgueshme. A e kam marrë humbjen e flokëve nga nëna ime e humbur?

Pasi prindërit u divorcuan kur isha 4 vjeç, kurrë nuk e pashë nënën time përsëri. Babai më ngriti me shumë ndihmë nga hallat dhe gjyshja. Ata më çuan në shkollë, bënë darka të Krishtlindjeve, pashë të njëjtën karikaturë “My Little Pony” me mua pa pushim. Në moshën 68-vjeçare, babai im ende ka një kokë të plotë flokësh, sikurse edhe hallat e mia, xhaxhallarët dhe gjysmë-vëllezërit e motrat. Unë nuk kam kujtime për nënën time, sepse ajo u largua kur isha kaq e re dhe pjesa tjetër e familjes sime nuk fliste për të. Unë nuk e di zërin e zërit të saj, atë që ajo gatuan në Falënderim apo nëse ajo po humbet edhe flokët e saj.

Gjatë viteve, miqtë e ngushtë më kanë pyetur nëse ndonjëherë e humbas nënën time. Më thosha se nuk mund të humbas atë që nuk më kujtohet. Si një ish-hipokondriak i vetë-diagnostikuar, unë kam thënë madje se arsyeja e vetme që unë do të dëshiroja të gjeja nëna ime ishte të dija cilat kushte mjekësore mund të kisha trashëguar.

Në vitet e fundit kam dëgjuar histori të njohësve që lidhin me të afërmit e humbur, historitë e lidhjeve të rindërtuara, tregimet e tyre të prera përgjithmonë. Unë kam menduar nëse nëna ime është ende gjallë, nëse ajo ndonjëherë u përpoq për të marrë në kontakt, nëse ajo mendon për mua në ditëlindjen time. Kur Marku kohët e fundit e mbylli internetin për të parë se çfarë mund të gërmonte, imagjinova se çfarë do të thosha nëse do të kishte një bashkim nëna-bija. A e quaj një nënë e huaj? A është e përshtatshme të përqafosh? A është e çuditshme ta pyesësh për flokët e saj kur ka aq shumë pyetje të tjera për t’u pyetur?

Unë nuk e kam takuar ende gruan që më mbajti në hip në ditën e dytë të saj. Deri atëherë, unë kam barëra të reja kineze acupuncturist im dha mua për të ndihmuar me balding tim.

Ndoshta kjo foto e zbehur nuk është e vetmja mbetje që kam nga nëna ime në fund të fundit. Unë gjithashtu mund të ketë flokët e saj. Unë vetëm do të dëshiroja që të kisha më shumë nga të dyja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *