12 Gjërat e përditshme për të bërë lëkurën tuaj më të bukur në qdo kohë

Hulumtimet tregojnë se ka shumë faktorë që ndikojnë në gjendjen e lëkurës sonë: mungesa e gjumit, ekspozimi i diellit, stresi, mungesa e stërvitjes, ndotja e ajrit dhe konsumi i sheqerit. Nuk është çudi që, vetëm në SHBA, gratë shpenzojnë rreth 300 mijë dollarë gjatë jetës së tyre në produktet e bukurisë vetëm për fytyrën e tyre. Këtu janë disa të lehtë për të bërë mjetet juridike në shtëpi që do të ndihmojnë lëkurën tuaj shkëlqim.

Lëvore banane

Banane dhe lëvore banane ndihmojnë në trajtimin e akneve, zvogëlimin e shenjave dhe heqjen e rrudhave. Fshi lëvozhgën në zonë me puprrën derisa brenda lëvozhgës të errësohet, lëreni atë për pak kohë dhe pastrojeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni procedurën për disa ditë. Për të hequr rrudhat, aplikoni një banane të vogël të pjekur në zonën e rrudhur. Bananet dhe lëkurat e tyre janë të dobishme për ushqimin dhe hidratimin e lëkurës, sepse ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale si kaliumi, magnez, dhe fibra.

Mjaltë

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mjalti  gjithashtu mund të përdoret për të përmirësuar gjendjen e lëkurës tuaj dhe si një trajtim kundër shenjave për shkak të pronave të saj antibacterial, antiseptik, dhe shëruese. Nëse aplikoni mjaltin në lëkurë të lagur dhe masazhoni atë çdo ditë, blemishes në lëkurën tuaj do të reduktohen, dhe lëkura do të bëhet e butë, e butë dhe e shëndetshme

Sode buke

 

 

 

 

 

 

 

 

Soda e bukes është një medium i mirë për pastrim natyror. Ju mund të përziejnë atë me mjaltë dhe vaj ulliri për të përgatitur një maskë fytyre që heq qelizat e vdekura të lëkurës, zbut lëkurën dhe neutralizon pH e saj. Për rezultatet më të mira, përdorni këtë maskë një herë në javë. Një përzierje e vajit të kokosit dhe sode buke është gjithashtu një ilaç i mirë kundër ekzemë.

Trangulli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kastraveci është i mirë për lëkurën tuaj si vetëm dhe në kombinim me kos. Një maskë kastravec ftoh lëkurën, rivitalizon dhe hidraton atë dhe zvogëlon ënjtjen. Është e mirë për të lehtësuar djegien e diellit dhe për të hequr qafe puffiness rreth syve. Për të bërë këtë të fundit vetëm vënë dy feta kastravec në sytë tuaj dhe relaksohuni.

Limoni

 

 

 

 

 

 

 

 

Dermatologët nuk e rekomandojnë përdorimin e limonit në fytyrë, veçanërisht nëse keni lëkurë të ndjeshme, por ata pranojnë se lëng limoni mund të bëjë mrekulli në kombinim me përbërës të tjerë, si mjaltë, vaj ulliri, sheqer, kos ose kastravec. Lëng limoni mund të ndihmojë në reduktimin e pimples, degreasing lëkurës me vaj, dhe lëkurës rrufetë.

Aloe Vera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aloe vera përdoret shpesh në kozmetikë. Përveç pronave të shërimit, ka efekt hidratues, anti-inflamator, antiseptik dhe anti-plakje në lëkurën tuaj. Xhel Aloe Vera mund të heqë njollat e errëta dhe madje edhe tonin tuaj të lëkurës. Të gjithë ju duhet të bëni është që të merrni xhel nga një fletë aloe vera dhe të aplikoni atë në lëkurën tuaj çdo ditë për rezultatet më të mira.

Vaji ullirit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaj ulliri është i shkëlqyer për të hidratuar lëkurën tuaj, duke i dhënë asaj një shkëlqim natyror, duke mbrojtur atë dhe duke riparuar qelizat e lëkurës. Për të marrë rezultatet më të mira, masazhoni disa pika vaj ulliri në fytyrë dhe qafë, më pas vendosni një peshqir të ngrohtë në fytyrë për rreth 40 sekonda. Më pas, fshijni vajin e tepërt nga fytyra juaj

Lëvozhgë portokalli

 

 

 

 

 

 

 

Lëvozhga e portokallit është e mrekullueshme për freskimin e lëkurës, ushqyer atë me vitamina të dobishme dhe lehtësimin e akneve. Përziejeni lyerjen e portokallit me ujë uji ose kos, aplikoni përzierjen në fytyrë dhe dilni për 15 minuta. Hiqni maskën me ujë të freskët dhe përsëritni procedurën disa herë në javë.

Çaj jeshil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çaji jeshil mund të ndryshojë shenjat e para të plakjes, të ringjallë lëkurën dhe t’i japë një shkëlqim të natyrshëm. Ajo mund të përdoret në kombinim me krem dhe sheqer kafe ose me mjaltë për të bërë një maskë fytyrash qetësuese. Nëse bëni disa kube akulli me çaj jeshil, mund t’i përdorni për të pastruar dhe rifreskuar lëkurën tuaj çdo ditë.

Qumështi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Një nga sekretet e legjendës së lashtë të bukurisë Kleopatra, ishte një qumësht dhe mjaltë. Qumështi i papërpunuar mund ta bëjë lëkurën tuaj të bukur, sepse përmban yndyrna të dobishme, vitamina, proteina dhe kalcium. Qumështi mund të funksionojë si pastrues natyror dhe hidratues. Butësisht shtrojeni një leckë të lagur me qumësht mbi fytyrën tuaj dhe pije me ujë.

Pastë dhëmbësh

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasta e  dhëmbëve është me të vërtetë e dobishme në luftën kundër akneve. Mund të përdoret në të dyja njësitë individuale dhe si një përbërës për larje të fytyrës. Për ta përdorur atë në spote individuale, zbato një sasi të vogël, le të thahet për ca minuta dhe larë më pas. Sigurohuni që të kontrolloni përbërësit e paste përpara se të aplikoni në lëkurën tuaj. Sulfati lauril natriumi, triclosan, dhe fluorid natriumi mund të shkaktojnë acarim.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *