9 truqe për të hequr llojet e shenjave dhe ndihmën e tyre për t’u shëruar

Indet fibroze, ose indet e mbresë, jane përpjekja e trupit tuaj për të riparuar atë që është dëmtuar. Është një pjesë e natyrshme e shërimit që kërkon shumë kohë dhe durim. Megjithatë, ka diçka që mund të përpiqeni të bëni për të ndihmuar procesin dhe për të përmirësuar pamjen e indeve të prishura.

9. Vaseline

Sipas studimeve, vazelina u tregua mjaft e efektshme dhe e besueshme në krahasim me kremrat dhe serumet e shtrenjta. Aplikimi 3 herë në ditë për 1 deri në 3 javë, ndihmon që të mbani lëkurën tuaj të hidratuar, kështu që lëkura e dëmtuar duket më pak e thatë dhe e përafërt.

Ka efekt më së miri për plagët atrofike, dhe puçrra fytyre;

8. Alo vera xhel

Aloe Vera është përdorur për shekuj për vetitë e mahnitshme terapeutike.Aloe Vera përmban një substancë xhel që promovon procesin e rigjenerimit të lëkurës dhe ka një efekt anti-inflamator dhe antiseptik në lëkurën e dëmtuar. Aplikoni xhel Aloe Vera (vetëm kapeni atë nga një gjethe) direkt në mbresë, masazhoni në lëvizje rrethore. Lëreni për 30 minuta dhe shpëlani . Aplikoni dy herë në ditë dhe jini të qëndrueshëm.

Ka efekt më së miri për prerjet cezariane dhe plagët e tjera postoperative

7. Vajra esenciale (vaj sandale dhe vaj livando)

Vajrat esenciale në përgjithësi promovojnë sintezën e kolagjenit dhe mbajnë vetitë antiseptike, anti-inflamatore, astringente dhe shëruese. Në mënyrë të veçantë, vajrat thelbësore të sandaleve dhe livando, në veçanti, mund të mbështesin proceset shëruese dhe rigjeneruese nëse përdoren rregullisht. Përpiquni të masifikoni vajra esenciale në mbresë tuaj dhe të vini re se si gradualisht bëhet më pak e dukshme.

6. Masazhi

Një tjetër mënyrë e mrekullueshme dhe e përballueshme për të ndihmuar në shërimin e lëkurës tuaj të gërvishtur më shpejt është të përpiqeni të masni zonën me locion. Nëse ju masazhoni mbrëmjen për 15-30 sekonda disa herë në ditë, do t’ju ndihmojë të prisni bendet e dendura të kolagjenit që i bashkëngjitni indeve themelore.

Ka efekt më së miri për plagët cezariane dhe plagët e tjera kirurgjikale.

5. Kremi per mbrojtje te diellit

Nëse doni të ndihmoni për shërimin e lëkurës tuaj të sfungjerit, mos e ekspozoni kurrë ndaj rrezeve agresive ultravjollcë. Ata ngadalësojnë procesin e rigjenerimit dhe “ndihmojnë” qelizat tuaja të prodhojnë pigment, duke shkaktuar pika të errëta dhe zbardhje. Gjithmonë përdorni sunscreen tuaj të preferuar me një SPF prej 15 ose më e lartë.

Ka efekt më së miri për  të gjitha llojet e plagëve dhe sidomos plagët e akne.

4. Ekstrakti i qepës

Për shkak të pronave të tyre anti-inflamatore, antioksiduese dhe antibakteriale, xhelët lokalë të ekstraktit të qepëve mund të reduktojnë ndjeshëm lartësinë dhe zbutjen e indeve të prishura pa efekte anësore. Provoni të përdorni xhel ekstrakt qepë në plagët hypertrophic 3 herë në ditë gjatë periudhës së hershme post-kirurgjikale.

Ka efekt më së miri për djeg plagët; plagët hypertrophic nga plagët kirurgjikale.

3. Uthull molle + mjaltë

Për shkak të vetive antimikrobike dhe antioksidante, uthull i mollës është përdorur gjerësisht si një dezinfektues natyror dhe astringent. Kjo nuk do t’ju ndihmojë të heqni qafe këto plagë të vjetra, por me siguri do t’i zvogëloni ato në mënyrë që ata të mos jenë aq të dukshme. Për të skuqur aviod dhe inflamacion përzierje uthull musht molle me mjaltë të papërpunuar.

Ka efekt më së miri për plagët e puçrrave ne fytyre.

2. Vajrat (vaji i ullirit dhe vaji i kokosit)

Vajrat natyrale të bimëve kanë një gamë të gjerë efektesh të mëdha terapeutike. Nafta e kokosit, për shembull, përmban acide laurike, kaprilike dhe kaprike, të cilat ndihmojnë në shërimin e lëkurës së dëmtuar duke stimuluar prodhimin e kolagjenit. Vaj ulliri është i pasur me vitamina vitale që promovojnë procesin e shërimit të plagëve të akneve, duke e mbajtur lëkurën tuaj hydrated dhe ushqyer. Provoni të masazhoni mbresa me vaj ulliri ose kokosit për 5-10 minuta disa herë në ditë derisa të arrini rezultatin e dëshiruar.

Ka efekt më së miri për plagët e puçrrave ne fytyre.

1. Vitamina C

Kjo mund të tingëllojë befasuese, por është vitamina C, jo vitamina E, siç besojnë shumë prej nesh, që gradualisht mund të përmirësojnë shfaqjen e plagëve. Për të rritur sintezën e kolagjenit, lëkura jonë ka nevojë për vitaminë C. Ajo gjithashtu ndihmon në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës, redukton skuqjen dhe nxit shërimin e plagëve. Mjekët rekomandojnë përdorimin e brendshëm (pije) dhe atë aktuale (krem).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *