Ne zbulojmë 5 sekretet e bukurisë të përdorura në regjimin e bukurisë Tajlandeze

Gratë Tajlandeze janë të njohura për lëkurë të përsosur dhe flokë të gjatë të mëndafshtë. Por, cili është sekreti i flokëve të tyre të shndritshëm dhe të lëkurës së dukshme? Është, sigurisht, gjenet e tyre që luajnë një rol të rëndësishëm. Gjithashtu, jeta e tyre e shëndetshme dhe sekretet tradicionale (dhe natyrore) të bukurisë mund të jenë disa nga arsyet. Por, frutat dhe erërat tropikale të Tajlandës kanë luajtur një rol shumë të rëndësishëm në rritjen e bukurisë së tyre për shekuj. Këtu ne ndajmë pesë sekrete të mahnitshme Tajlandeze  që do t’ju japin lëkurën dhe flokët e përsosur.

1. Shafran i Indisë: Shafran i Indisë është një nga përbërësit kyç në regjimin e bukurisë Tailandeze. Përdoret si pastrues i madh i fytyrës. Shto ujë në pluhur shafran të Indisë dhe përzierje atë mirë për të bërë një paste. Përhapeni këtë përzierje në të gjithë fytyrën dhe fshijeni mirë për rreth 5 minuta. Kjo do të shtojë një shkëlqim në lëkurën tuaj dhe do t’ju japë një pamje të re gjatë gjithë ditës. Kjo është gjithashtu një zgjidhje e mirë për inflamacion të lëkurës dhe çështje të tjera të lëkurës.

2. Papaja: Është një tjetër përbërës i mrekullueshëm që përdoret për ndriçimin e lëkurës. Të gjitha që ju duhet është 2 lugë gjelle papaja e pjekur; copë atë mirë me një ndihmë të një lugë derisa të bëhet një paste butë. Aplikoni në të gjithë fytyrën tuaj dhe lëreni për 10-15 minuta. Shpëlarje mirë me ujë të ftohtë.

3.Tamarind: Tamarind ka prona që ndihmojnë në bërjen e lëkurës të ndritshme. Përdoret kryesisht për pastrim. Vendosni tamarind në ujë, le të thith disa ujë. Aplikojnë atë në fytyrën tuaj dhe pjesët e trupit (opsionale). Ju gjithashtu mund të përzieni kosin me tamarindin për rezultate më të mira.

4. Vaji Kokosit: Vaji i kokosit është përbërësi më i famshëm i përdorur nga gratë tailandeze për të rritur bukurinë e tyre. Ju gjithashtu mund të shtoni vaj kokosit në ushqimin tuaj si. Merrni xhenxhe kokosit ose vaj dhe fshijeni rreth syve tuaj dhe rajoneve të tjera të thata të trupit para se të shkoni për dush. Kjo do të ndihmojë për të mbajtur lëkurën tuaj te hidratuar gjatë gjithë ditës.

5. Lëngje frutash: Ne të gjithë e dimë se lëngjet e shëndetshme të pijshëm luajnë një rol jetik duke ruajtur një lëkurë të shëndetshme. Duke shtuar shumë lëngje frutash të shëndetshme dhe ujë në dietën tuaj, ju shtoni vitamina dhe minerale thelbësore në trupin tuaj, i cili do të shtojë shkëlqim natyror në fytyrën tuaj.

Lëngjet e shëndetshme luajnë një rol jetik duke ruajtur një lëkurë të shëndetshme. Pra, për çfarë po prisni?  dhe bëni maksimumin e këtyre këshillave për bukurinë Tajlandeze!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *