9 Gjërat që bëjmë keq me rutinën tonë të kujdesit të lëkurës

Në kërkim të lëkurës së përsosur dhe të bukur, ne kemi vendosur një rutinë dhe përpiqemi ta ndjekim atë me përkushtim. Ndërsa ka vetëm synimet të mira kur planifikoni rutinen tonë, ne ndonjëherë sabotojmë lëkurën tonë pa e ditur fare. Sipas disa dermatologëve, shumë gra nuk e lagështojnë lëkurën çdo ditë. Mungesa e lagështirës jo vetëm që do të çojë në zhvillimin e më shumë rrudhave, por gjithashtu mund të shkaktojë puçrra fytyre dhe leskërohet.

1. Mos fillimi i rutines tuaj me larjen e grimit
2. Përdorimi i pastruesit të gabuar
3. Mos aplikoni tonerë pas pastrimit
4. Përdorimi i shumë produkteve me shume kemikate
5. Shtrydhja e akneve
6. Shmangni përdorimin e vajrave
7. Mos ndryshimi rregullisht i jastëkëve
8. Nuk pini ujë të mjaftueshëm dhe hani ushqim te thate
9. Bonus: Largoni zakonet tuaja më të këqija.

Pirja e duhanit e cigareve thyen kolagjenin dhe elastinën, të cilat janë esenciale për lëkurën e re. Për këtë arsye, heqja e këtij zakoni ndihmon në reduktimin dhe ngadalësimin e procesit të plakjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *